EN

DOSAB Kümelenme

Ev Tekstili Kümesine En İyi Uygulama Örneği Ödülü

Bu kayıt 1712 kez görüntülenmiştir.

Ekonomi Bakanlığı her yıl düzenlediği Kümelenme Konferansları ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (UR-GE) Projelerini ödüllendiriyor. Kümelenme yaklaşımı ile yürütülen UR-GE Projeleri ile üyeler ihracata hazırlarken, ihracatçı olan üyelerin de yeni pazarlara giriş yapmalarını sağlanıyor. 2010 yılından bu yana 44 ilde toplam 341 proje yürütülürken,2016-2017 yıllarındaki UR-GE Projeleri arasından seçilen başarılı projeler, 4. Kümelenme Konferansı’nda açıklandı. 17 Kasım 2017 tarihinde, İstanbul TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen konferansta DOSAB Ev Tekstili Ur-Ge Projesi de ‘En İyi Uygulama Örneği’ ödülü aldı. Bu yılki ödüller 10 projeye verildi. DOSAB adına ödülü Kümelenme Projeleri Sorumlusu Esra Ünlüpınar, Ekonomi Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez ve TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu’nun elinden aldı.

TASARIM VE KOLEKSİYON GELİŞTİRME…

DOSAB Ev Tekstili UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirilen yurt dışı pazarlama faaliyetleri ile birlikte firmaların çalıştıkları pazarlardaki ihracat oranlarının arttırılmasına katkıda bulunurken, yeni pazarlara ziyaretlerle müşteri portföylerinin arttırılması destekleniyor.

2015 yılında kurulan ve bölge katılımcısı 16 firmanın yer aldığı DOSAB Ev Tekstili Kümesi, ödüle firmaların tasarım ve koleksiyon geliştirme çalışmaları ile layık görüldü. Kümede yapılan danışmanlık çalışmaları ile firmaların tasarım kabiliyetlerinin gelişmesi, hedef ihracat pazarlarına yönelik-sezon trendlerine uygun koleksiyonların geliştirilmesi ile yeni ihracat pazarlarının firma portföylerine eklenmesi, sezon trendlerine uygun geliştirilen koleksiyonların birbirini takip eden dönemler boyunca süreklilik arz etmesi, çalışmaların özellikle belirli satış dönemleri belirlenerek önceden planlanması sayesinde koleksiyon hazırlık aşamasında doğru zamanda destek verme, firmaların kümelenme olgusu ile hareket ederek birbirleri ile iletişiminin artması ve gereken noktalarda birbirleri ile de işbirliği içerisinde çalışmaları, uluslararası alanda rekabet avantajı sağlıyor.

ERSAN ÖZSOY: REKABET AVANTAJI KATIYORUZ

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, ev tekstili ve otomotiv kümelerinin başarılı çalışmalarla yollarına devam ettiklerini belirterek, “Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile gerçekleşen Ur-Ge Projelerimiz kapsamında firmalarımız hem yurt dışı pazarlama hem de danışmanlık faaliyetleri desteklerinden aktif şekilde yararlanmaktalar. Proje katılımcısı firmalarımız kümelenme olgusu ile bir araya gelerek, hem şehrimiz ve bölgemiz hem de kendileri için önemli faaliyetler gerçekleştiriyorlar. Ev Tekstili Kümemizin almış olduğu ödül, bizim DOSAB olarak doğru bir iş yaptığımızın göstergesi ve bizleri bundan sonraki çalışmalarımız için daha da motive ediyor. Ev tekstilindeki proje katılımcısı firmalarımız, danışmanlık faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalarla, dünya genelinde hizmet veren ve dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren farklı firmalar ile çalışarak hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlardaki rakiplerine nazaran rekabet avantajı elde etmektedirler” dedi.

FİRMALAR SON DERECE MEMNUN

DOSAB Başkanı Ersan Özsoy, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ev tekstili firmalarımıza, sezona yönelik trendler konusunda, yapılacak faaliyetin türüne bağlı olarak, ortak bir sunum, bilgilendirme ve çalışma ortamı sağlandı. Firmalarımızın trendlere uygun olarak hazırladıkları tasarım çalışmaları her firmanın kendi özelinde gerçekleşmektedir. Faaliyetler sonrasında hem sezon trendlerine uygun hem de hedef pazarlama faaliyetleri için özel olarak hazırlanan koleksiyonlar firmalarımızın ihracat satışlarını arttırmalarına önemli ölçüde destek oldu. Gerçekleştirilen danışmanlık faaliyetleri ile firmalarımızın pazarlarda daha da güçlenmeleri sağlanmış ayrıca yeni pazarlarda hedefe yönelik koleksiyonlar oluşturulması mümkün olmuştur. Firmalardan alınan geri bildirimlerde yapılan çalışmaların, AR-GE ve ÜR-GE ekiplerinin tasarım geliştirme kabiliyetlerini arttırdıkları da belirtilmektedir. Çalışmalar, sezon trendlerine uygun koleksiyon hazırlığı aşamasında, firmalarımıza farklı bakış açıları kazandırmaktadır. Alınan geri bildirimlerde hazırlanan koleksiyonların ve kumaş kreasyonlarının siparişlere dönüştüğü belirtilmektedir. Ayrıca, katılımcı firmalarımız DOSAB Ev Tekstili URGE Projesi öncesinde ve sonrasında koleksiyonlarında müşteri memnuniyeti açısından belirgin bir farklılık olduğunu vurgulamaktadırlar.”

© Copyright 2015 - Demirtaş Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü | Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz