EN

DOSAB Kümelenme

DOSAB, Ev Tekstilinde 2.Ur Ge Projesini Hayata Geçirdi

Bu kayıt 3436 kez görüntülenmiştir.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB), başarıyla tamamlanan ilk projenin ardından ev tekstilinde ikinci Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesini kurdu. İhtiyaç analizi çalışmalarına başlanan projede 6’sı yeni 16 firma yer alıyor.

DOSAB katılımcı firmalarının yüzde 65’i tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. Ev tekstili alanında da özellikle Avrupa, Amerika gibi önemli pazarlarda paya sahip üretici-ihracatçı firmaları bünyesinde barındıran DOSAB, kümelenme iş modeli çerçevesinde üçüncü Ur-Ge Projesini yine ev tekstili alanında hayata geçirdi. İlk Ur-Ge Projesi 2015-2018 yılları arasında başarıyla tamamlandı. Bu proje 2017 yılında Ekonomi Bakanlığı tarafından Kümelenme Konferansları ve Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi (UR-GE) Projelerini Ödüllerinde ‘En İyi Uygulama Örneği’ ödülünü aldı. DOSAB 2016 yılında da halen devam eden Otomotiv ve Yan Sanayi Ur-Ge Projesi’ni başlattı.

DOSAB II. Ev Tekstili Ur-Ge Projesinde 16 bölge katılımcısı firma yer alıyor. Bu firmaların 6’sı yeni, 10’u ise ilk projede yer alan firmalardan oluşuyor. Ur-Ge Projesine yeni katılım gösteren firmalar şöyle; Aymina Tekstil, Cegi Tekstil Konfeksiyon, İpeks Tekstil, Moral Tekstil, Sait Nalbur Tekstil ve Uzun Tekstil…

DOSAB II. Ev Tekstili Ur-Ge Projesinde yer alan firma temsilcileri ile DOSAB ve paydaş kuruluş DOSABSİAD’ın yetkilileri 13 Şubat 2019 Çarşamba günü ihtiyaç analizi toplantısını gerçekleştirdiler. Toplantıda Ur-Ge Projeleri, destekler, çalışma programı gibi temel bilgiler katılımcılarla paylaşıldı. Proje kapsamında 16 firma tek tek ziyaret edilerek saha çalışması yapılacak. Ardından strateji ve hedef pazarlar çalıştayı yapıldıktan sonra ihtiyaç analizi raporu çıkartılacak. Firma temsilcilerinin katılımıyla yapılacak toplantılarla bir ay içinde ortaya çıkartılması planlanan rapor Bakanlıkça onaylanacak. Bu rapor proje kapsamında 3 yıllık yol haritasını da çizmiş olacak. Firma temsilcileri ne tür danışmanlıklar veya eğitimler alacaklarını, yurt dışı ve yurt içinde ne tür ve kaç tane faaliyette bulunacaklarını, hangi hedef pazarlara dönük etkin çalışmalar yapacaklarını ortaya koyacaklar.

Temelde ihracatın arttırılmasını hedefleyen ihracat destekleri kapmasındaki Ur-Ge (kümelenme) projelerinde; eğitim, danışmanlık, tanıtım, yurt dışı pazarlama faaliyeti veya alım heyeti gibi çalışmalar Ticaret Bakanlığı tarafından yüzde 75 oranında destekleniyor.

DOSAB II.EV TEKSTİLİ UR-GE PROJESİNDE YER ALAN FİRMALAR

1.AYMİNA DOKUMA TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

2.BENAŞ TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

3.CEGİ TEKSTİL KONFEKSİYON SAN VE TİC LTD ŞTİ.

4.ÇAHAN TEKSTİL SAN VE TİC. A.Ş.

5.GÜLESER TEKSTİL SAN VE TİC. A.Ş.

6.İPEKS TEKSTİL SAN VE TİC. A.Ş.

7.MORAL TEKSTİL SAN TİC A.Ş.

8.PRESTİJ MENSUCAT SAN VE TİC. A.Ş.

9.RÜYA PİKE EV TEKSTİLİ SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.

10.SAFAŞ TEKSTİL TURİZM İNŞAAT SANAYİ VE TİC. A.Ş.

11.SAİT NALBUR TEKSTİL SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.

12.SELİNAY MODA TASARIM TEKSTİL SAN. TİC. PAZ. LTD. ŞTİ.

13.TEKSIUM TEKSTİL ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD ŞTİ.

14.UZUN TEKSTİL SAN VE TİC. A.Ş.

15.VİNO KADİFE TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

16.YÜCEL MENSUCAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

© Copyright 2015 - Demirtaş Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü | Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.


Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz